Jól illeszkednek egy önkéntesen egyszerűbb életmódba
Japánban tett utazásunk alkalmával, Tokióban találkoztunk először a tenugui és a furoshiki kendőkkel. Ezek a sokoldalú textiltermékek a legősibb japán textilipar jellegzetességei...és hát nem is véletlenül szerettünk beléjük. Amellett, hogy szépek és a kézművesség legszebb hagyományait elevenítik fel, jól illeszkednek egy önkéntesen egyszerűbb életmódba.
Mi is pontosan a tenugui és a furoshiki?
A tenugui és furoshiki hagyományos technikával gyártott, kézzel festett japán kendők. Nagy szakértelemmel és átszellemült odafigyeléssel készülnek, így az egyes darabok nem csak szépek, de lelkük is van, amiben a híres japán, hétköznapi tárgytisztelet fejeződik ki. Sokoldalú alkalmazhatóságuk miatt pedig ízléses, fenntartható használati tárgyak.
A négyzet alakú furoshiki őse az 1300-as évek óta használatos Japánban. A fürdőbe igyekvő családok például a saját címereikkel ellátott kendőkbe csomagolták ruháikat, nehogy összekeverjék azokat másokéval. De a gyakran kigyulladó japán faházakban más, praktikus célokat is szolgált. Az előre leterített kendőkön tartott tárgyakat tűz esetén gyorsan fel tudták kapni és kimenekíteni a házakból.
Mi a fő különbség a kétféle kendő között
A furoshiki és a tenugui kendők alakjukban és kidolgozásukban is különböznek: előbbi négyzet, utóbbi pedig téglalap alakú, használhatóságuk ennek megfelelően eltérő. Továbbá a tenugui kendők széleit, a furoshikivel ellentétben, nem szegik be, hanem meghagyják a rojtokat - így az kicsit még organikusabb.
Ami közös bennük, hogy Kamawanu mindkettőt a százötven éves, kézi festéses (stencilezéses), úgynevezett Chusen technikával készíti. Ez többek között azt eredményezni, hogy minták a kendő mindkét oldalán élvezhetőek.
Miért a KAMAWANU kendőkre esett a választásunk?
A II. világháború után Japán kultúrája erőteljes nyugatosodáson ment keresztül, mely talán a 80-as években érte el a csúcspontját. A Kamawanu megalkotói ekkor döntöttek úgy, hogy ideje az egyébként népszerű kimonók mellett valami mást is előhúzni japán gazdag tárgyi múltjából, és 1987-ben megnyitották boltjukat. Ők a sok-sok év tapasztalatán alapuló technikákat és hagyományőrzést ötvözik modern szemlélettel. Ez egybe vágott a mi japán termékekről alkotott legjobb tapasztalatainkkal, ezért felvettük velük a kapcsolatot.
A képeken a Kamawanu kendőkészítés főbb mozzanatait látod.
1. Papírsablon (katagami) készítése:
A Kamawanu kézművesei által tervezett mintát speciális, cseresznye-cserzőanyaggal megerősített washi papírra (shibugami) nyomtatják, teljesen kézzel. Ez egy aprólékos, sok időt igénylő munka, akár egy hónap is lehet egy minta elkészítése.
2. Maszkolás:
A festés előtt a sablon segítségével keményítő alapú ragasztót visznek fel az anyagra, hogy elkülönítsék a festendő és nem festendő részeket.
3. Festés (Chusen technika):
A festéket felülről öntik az anyagra, miközben alulról egy vákuumos rendszer szívja át, így a minta mindkét oldalon megjelenik. A keményítő egyenletes felvitele és a festés precizitása nagy szakértelmet igényel, a hőmérséklettől és páratartalomtól függően is változtatják a keményítő állagát. Többszínű minták esetén elválasztókat is használnak.
4. Napon szárítás:
A festés után az anyagot kimossák, hogy eltávolítsák a keményítőt és a felesleges festéket, majd több napig szabad levegőn, napon szárítják. Ezután a 24 méteres textilt 90 cm-es darabokra vágják, így készül el a tenugui.
Hogyan használd a tenugui és furoshiki kendőket ma?
Nálunk a kemping szettünk része két darab 33 x 90 centiméteres tenugui kendő. Általában gyümölcsöket tartunk bennük, vagy ha törékeny tárgyakat, például kerámia csészéket is viszünk magunkkal a túrára, ezekbe biztonsággal csomagolhatjuk ezeket is. Az erdőben vagy kempingezésnél aztán terítőként és szalvétaként használjuk őket. De még ezzel sincs vége! Íme egy szép kis lista mi mindenre használhatod a tenugui kendőket. A kendőkhöz pedig elsajátíthatod a hagyományos hajtogatási technikákat is. És mi ebben is örömmel segítünk neked!
Asztali futóként, tányéralátétként vagy hajtogatott szalvétaként
A téglalap alakú, sokszor egészen hosszúkás tenuguit keretbe foglalt falidíszként, asztalterítőként vagy tányéralátétként, de akár hajtogatott szalvétaként is alkalmazhatod a konyhában.
Evőeszköztartó
Íme egy egyszerű módja az evőeszközök becsomagolásának terítékhez. Miután az evőeszközöket kivettük belőle, szalvétaként is használható.
Szalvétahajtogatási útmutató: "Hogyan készítsünk evőeszköztartót tenugui törölközőből"
Csomagolóként
Összegyűjtöttük a 4 legalapvetőbb csomagolási technikát.
1) Doboz csomagolási útmutató. Így csomagolj ha ételhordó dobozd csavarnál a tenugui kendőidbe.
2) Íme a második leggyakrabban használt technika. Csomagoljunk most be a videó segítségével 3 zöldséget vagy épp gyümölcsöt.
...innen pedig igazán csak egy lépés 2 lekváros üveg csomagolása. :) Apropó, mi ezt a technikát használjuk 2 kerámia csésze csomagolásához is.
3) Így csomagolj, ha egy tenugui kendőbe szeretnél becsomagolni egy dobozt.
4) Így pedig akkor, ha egy üveg bort. :)
Sálként, fejkendőként a mindennapi öltözködés során
Említettük, hogy a Kamawanu kendők egyik különlegessége a kétoldalas esztétika, vagyis nem csak a felszínen van minta, mint a nyomtatott textileknél, hanem a hátoldalon is ugyanúgy látszik. Emiatt is igazán alkalmas öltözködési kiegészítőnek, sálnak, fejkendőnek.
Fejkendőként ráadásul 3 féle stílusban is hordhatod. Az alábbi linket, ezeknek a hajtogatási trükkjeit láthatod.


Utazás során
Csomagolhatsz bele. Ha úgy érzed túl kicsi a tenugui kendőd mérete, könnyen csomagolhatsz kettővel is egyszerre. Ennek a technikáját találod meg a linken.
Mire ajánljuk az 50 x 50cm nagyságú furoshiki kendőinket?
Nálunk a Pauzában első körben az 50 x 50 centiméteres furoshiki kendőket találjátok meg. Ezeket a méreteket kisebb vagy közepes tárgyak csomagolásához ajánljuk. A hagyományos japán ételdoboz, a bentó csomagolása is egy 50 x 50 centis kendővel történik. Ha pedig ajándékba adnád, te is két legyet üthetsz egy csapásra: a kendő egyben ajándék, másrészt egy fenntartható, környezettudatos csomagolás. Szépségük miatt ugyanakkor sálként, fejkendőként és táskadíszként is hordhatod őket, de textilzsebkendőnek is alkalmasak. A felhasznált anyag mindkét esetben mosható pamut, így a tapintásuk természetes, ugyanakkor hosszú használatra való.
Végezetül 2 hasznos link
Az egyik a Kamawanu Youtube csatornája, ahol további hasznos kötési technikákat ismerhettek meg, a másik pedig egy olyan link és kép, amin azt tanulhatjátok meg, hogyan kell abba az alapállapotba visszahajtogatni a kendőieteket, ahogy megkaptátok vásárláskor vagy épp a nadrágod farzsebébe illő, zsebkendő fazonú méretre.
A Kamawanu alapmérete ugyanis 18 x 12cm. Ahhoz, hogy ebbe az alapállapotba visszahajtsuk, az alábbi szerint járj el. A hosszabb oldalt hajtsuk öt egyenlő részre, a rövidebb oldalt pedig három egyenlő részre. Az eredmény ugyanaz az alak lesz, mint amit az üzletekben láthatunk a Kamawanu esetében! Így a vágott rész nem látszik az elülső oldalon.
A kendőket megtaláljátok nem csak a webshopon, de az üzletben is. Címünk: Budapest, 1052 Vitkovics utca 7.
Évi és Zoli