Pár hete elhatároztam újraolvasok pár régi klasszikust. Így került fel a listámra a Tüskevár, Légy jó mindhalálig és a régi, pöttyös borítós Két Lotti. Minap azonban egy ismerősöm felhívta figyelmem egy könyvre, aminek az olvasása közben én és a Pauza jutottunk eszébe. :) A könyv címe: Beth Kempton: Wabi sabi, útmutató a belső békéhez. A japán iránti rajongásom úgyis az egekben, így hát nem volt nehéz rávenni magam, hogy Nyilas Misit beelőzzem Kempton könyvével. Mivel ennek a bizonyos ismerősömnek igaza volt és a könyv olvasása közben tényleg sokszor magunkra ismertünk, elhoztam nektek a könyvből és a könyvről pár gondolatot ide a pauza.hu blogra. Hamár ennyire rezonálunk mi és a wabi sabi, gondoltam Titeket Pauza olvasókat is érdekelhet.
Ebben a bejegyzésben tehát: napirenden a wabi sabi. Egyáltalán mi is az?
- Maga a kifejezés egy címke az európai ember számára, annak érdekében, hogy megértsük, mi rejlik a japán psziché mélyén.
- A szerénységet, az egyszerűséget és a mérsékletességet, mint lelki béke és elégedettség felé vezető utat hirdető gondolkodásmód
- Nyugaton a wabi sabi kifejezést egy ideje már jelzőként, egy bizonyos stílus leírására használják: természetes anyagokat, textúrákat hirdeti, rusztikus és tökéletlen megjelenést takar. A visszafogott ízlés és a természeti szépség filozófiája.
Jó az elején leszögezni: sem a könyvnek, sem ennek a bejegyzésnek nem az a célja, hogy arra buzdítson majmoljunk egy tőlünk idegen kultúrát és pláne nem gondolom, hogy attól lesz valami értékes, hogy idegen szavakkal írjuk körbe. Igazából a könyv is rögtön az elején elárulja: a japánok nem is használják ezt a kifejezést. Ettől még érdemesnek tartom foglalkozni más nemzetek életfelfogásával, különösen, ha érték van mögötte, abból inspirálódhatunk és felhívja saját magunk figyelmét elfelejtett dolgok iránt. Márpedig ez a könyv pont ebben teszi igazán jól a dolgát. Bár ha jól belegondolunk, elnézve a nagyszámú romkocsmáinkat, a wabi sabi nálunk egy ideje már elterjedt életérzés.:-)
Mit jelentett ez a könyv számomra?
Mint minden hasonló témájú könyv, ez is segít más szemmel látni a világot. A felesleges tárgyak felhalmozásának elkerülésére, a szerényen és egyszerűen jól élni elvére, az alázatosságra és a hálára. Picit tárgyilagosabban arra, hogy a tökéletlen sokszor szebb, mint a tökéletes.
Általában a legjobb mércéje annak, hogy egy jó könyv akad a kezembe az, mikor ceruzás aláhúzásokkal vannak benne megjelölve azok a mondatok, amiknél elfog a "hoppá, aha!" érzés. Amikor úgy érzem, hogy a szerző tökéletesen megfogalmazta végre azt, amit addig csak éreztem, de nem tudtam ilyen jól szavakba ölteni. Ennél a könyvnél is volt jó pár. A teljesség igénye nélkül, íme az én kedvenc öt mondatom:
- "A szívből jövő egyszerűség saját kifejezésem arra, amikor megszabadítjuk otthonunkat a zsúfoltságtól és anélkül tesszük stílusossá, hogy steril vagy izzadságszagú lenne az ez irányú tevékenység."
- "Csak azt kell eldöntenünk, hogy mit tartunk meg, és mit engedünk el, mit teszünk közszemlére és mit teszünk el, mivel foltozunk meg és mit dédelgetünk."
- "Otthonunk az, ahol a történetünk íródik és megvan benne a lehetőség, hogy mindazt, amit a mindennapokban megélünk, felfokozza. A wabi sabi ihlette otthon: ahol élnek, ahol szeretnek, és ami sosincs teljesen befejezve."
- "Akik nagy változásokat igyekeznek meghonosítani az életükben, a rendrakás mindig jelentős lépést jelentett útjuk során. Miközben egyre több holmit kezdenek elengedni, egy idő után felfigyelnek rá, hogy egyúttal egyre több negatív gondolkodási mintától, az alkalmatlanság érzésétől, a folytonos elfoglaltság kötelezettségétől, önmaguk múltbéli változataihoz való ragaszkodásuktól és egy olyan élet utáni vágytól szabadulnak meg, amely nem kapcsolódik önmagukhoz vagy mindahhoz, amit valójában értékelnek. Itt kerül képbe igazán a wabi sabi."
- "Célunk, hogy ne hivalkodó termékeket alkossunk, hanem olyanokat, amelyek könnyen beilleszkednek az emberek életébe és otthonába, és a nyugalom finom érzetét keltik. Szeretek természetes anyagok között élni, mint amilyen a lenvászon, a pamut, a fa és kevés fém. Ez illik a személyiségemhez és az egyszerűség iránti rajonságomhoz." - nyilatkozta a könyvben az ember, aki mellesleg az egyik japán beszállítónk is a Pauzánál. :-)
Ahogy elnézem ezt a listát, valószínűleg most olyan életszakaszban lehetek, ahol főleg az "éljünk jól és lakjunk egyszerűen" kapcsolatos üzenetek foglalkoztatnak leginkább. Kétségtelen, hogy e kapcsán kaptam a legtöbb megerősítést és útravalót, de egyéb életvezetési tanácsokban, személyiségfejlesztő gondolatokban sem szűkölködik a könyv. Életüket épp újrakezdők, vagy egyszerűsíteni kívánók, lakásukat átalakítók, felgyorsult életbe belefáradtak vagy csak az évek múlását elfogadni akarók számára is tartogat értékes gondolatokat az író, wabi sabi módra.
Ha tetszett a cikkünk, iratkozz fel hírlevelünkre a weboldal legalján, hogy havonta értesülj a legolvasottabb blog bejegyzésekről és Pauza hírekről!
Megtalálsz minket Instagramon és Facebookon is.
Xxx, Évi
www.pauza.hu